Czy antykoncepcja będzie dla mnie skuteczna?

Witam, stosuje już 3-ci miesiąc tabletki antykoncepcyjne Diane-35. Stosujemy z chłopakiem "podwójną antykoncepcję", tzn. stosuję tabletki i zabezpieczamy się dodatkowo prezerwatywami. Chcielibyśmy spróbować bez prezerwatyw, ale boję się że mimo tabletek mogę zajść w ciążę. Czy podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych mogę też użyć tabletki po? Czy wtedy obie tabletki będą tak samo skuteczne i będę miała 100% pewności, że nie będzie niechcianej ciąży?
KOBIETA, 22 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jeśli stosuje Pani antykoncepcję w sposób zgodny z zaleceniami lekarza oraz producenta preparatu, to ochrona jest 100%. Mówiąc o prawidłowym sposobie stosowania, mamy na myśli przyjmowanie tabletek od pierwszego dnia cyklu (jeśli chodzi o pierwsze opakowanie bądź zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia, jeśli były to dni od 2 do 5 przez 7 kolejnych dni), w stałych regularnych porach bez zbędnych przesunięć czasowych, bez pomijania tabletek. Ponadto stosowanie środków ostrożności w przypadkach awaryjnych to jest: konieczność leczenia antybiotykiem, suplementacji witaminy C w dużych ilościach, przyjmowania leków psychiatrycznych oraz ziół.

Aby zasięgnąć większej ilości danych, zachęcamy do przejrzenia ulotki producenta, a także podczas wizyty do rozmowy z Pani ginekologiem. Jeśli spełnia Pani te wszystkie warunki, to z pewnością ochrona jest zapewniona już od pierwszej przyjętej tabletki. Może Pani zatem bez obaw współżyć z partnerem bez dodatkowych zabezpieczeń. Nie ma żadnej potrzeby, aby się dodatkowo chronić, chyba że istnieje jakieś ryzyko przeniesienia chorób wenerycznych.

Co do tabletki po, to także stosuje się ją tylko w uzasadnionych przypadkach, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem specjalistą. Zachęcamy zatem do sprawdzenia ulotki oraz w razie potrzeby do kontaktu z ginekologiem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.