Czy będę mieć cesarkę przy kamieniach w nerce?

Witam, Jestem w 34 tygodniu ciąży pojedynczej. Mam pytanie odnośnie porodu. Bardzo bolą mnie nerki - po usg okazało się ze mam 3 kamienie w prawej oraz 1 kamień i torbiel 15mm w lewej. Bardzo boli mnie tez odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a od tygodnia zmagam się z atakiem rwy kulszowej. Czy w takiej sytuacji może być rozważany poród poprzez cc? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku gdy kamica nerkowa wymaga leczenia chirurgicznego, ponieważ nie ma możliwości wydalenia kamieni naturalnie, lekarze mogą rozważać rozwiązanie ciąży wcześniej poprzez cesarskie cięcie.

Ma to miejsce wówczas gdy istnieje zagrożenie dla zdrowia czy życia matki. Zazwyczaj jednak podejmuje się próbę zażegnania problemu poprzez podawanie leków rozkurczowych oraz przeciwbólowych. Pacjentka powinna pić duże ilości wody – nawet do 3-4 litrów wody na dobę. To może spowodować, że kamienie przemieszczą się do pęcherza moczowego, skąd zostaną wydalone. Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kamica-nerkowa-a-ciaza.

Z kolei rwa kulszowa nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia – nawet w ciąży istnieją skuteczne metody leczenia tej dolegliwości, która niestety dotyka ogromny odsetek ciężarnych i ma bezpośredni związek z ciążą oraz zmianami, jakie zachodzą w organizmie. Odsyłam do odpowiedzi ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-rwe-kulszowa-w-ciazy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-urodzic-naturalnie-czy-przez-cesarskie-ciecie.

O cesarskim cięciu decyduje ginekolog prowadzący ciążę, a w przypadku wskazań pozapołożniczych koniecznie powinna Pani skonsultować się z urologiem lub ortopedą, którzy będą mogli precyzyjnie udzielić odpowiedzi na Pani pytanie. Niestety bez wyników badań oraz ewentualnej historii choroby (związanej np. ze stanem kręgosłupa w przypadku schorzeń nasilających dolegliwości rwy kulszowej, tj. dyskopatii i innych) nie sposób ocenić, czy istnieje konieczność rozwiązania ciąży za pomocą cesarskiego cięcia.

Więcej na ten temat w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-cesarskiego-ciecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.