Czy cukrzyca może powodować zaburzenia płodności?

Czy cukrzyca może powodować zaburzenia płodności ??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, cukrzyca może się wiązać z zaburzeniami płodności – najczęściej u kobiet, ale czasem również i u mężczyzn, przynosząc powikłania w postaci zaburzeń erekcji i niższego poziomu testosteronu.

U kobiet natomiast niewyrównana cukrzyca może przede wszystkim powodować zaburzenia miesiączkowania, a w konsekwencji – nieregularne czy też brak owulacji. Ponadto cukrzycy często towarzyszą inne choroby, mogące w konsekwencji prowadzić do niepłodności – na przykład PCOS czy schorzenia genetyczne.

O powikłaniach cukrzycy przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-powiklania-cukrzycy.

Insulina ma niebagatelny wpływ na całą gospodarkę hormonalną organizmu – w tym na estrogeny czy progesteron i testosteron. Dodatkowo jeśli cukrzycy towarzysza duża nadwaga lub otyłość, wówczas należy pamiętać, że także duża ilość tkanki tłuszczowej prowadzi do zmian hormonalnych, uniemożliwiających zajście w ciążę.

Na pewno kobiety chorujące na cukrzycę powinny przed rozpoczęciem starań o ciążę skonsultować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania pozwalające na ustalenie, czy ciąża w tym konkretnym przypadku jest nie tylko możliwa, ale bezpieczna – ciąża u chorych na cukrzycę jest obarczona większą ilością powikłań niż u kobiet zdrowych.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/nieplodnosc-u-kobie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.