Czy długotrwały stres i napięcie mogą przyczynić się do powstania chorób tarczycy?

Witam! Czy długotrwały stres,napiecie,nerwica mogą się przyczynić do powstania guzków tarczycy i chorób tarczycy w tym hasimoto?Wyniki TSH były zawsze w normie.12 lat temu tarczyca była czysta a teraz zmieniła sie struktura i pojawiły sie guzki,a przez ten czas najmniejsza rzecz powodowała u mnie stres a teraz od ponad dwóch lat nerwice lękową.Pozdrawiam

Witam,

myślę, że tak naprawdę nie wiadomo co było pierwsze. Hashimoto jest chorobą przewlekłą i długo nie daje żadnych objawów. W nerwicy, stresie i hasimoto pomocna jest psychoterapia, do której Panią zachęcam.

Pozdrawiam
Ewa Czernik

Samo TSH nie jest do końca dobrym wyznacznikiem, może być w normie (norma też jest dosyć szeroka...) do diagnozy Hasimoto warto zrobić USG tarczycy, anty TPO, anty TG, fT3, fT4. Często pacjenci są diagnozowani jako osoby z problemami układu nerwowego, a mają problemy z tarczycą. Przewlekły stres mocno eksploatuje nadnercza, których zaburzenia towarzyszą Hasimoto, stres może być czynnikiem zapalnym do powstania jej zaburzeń .
www.dietetykwkrakowie.pl