Czy jest możliwość, ze zaszłam w ciążę przed 15 sierpnia?

Witam, Podczas wczorajszego badania USG (tj. 19.09.2022) poinformowano mnie o 5Hbd ciąży. Jednakże z prowadzonego przeze mnie kalendarzyka nie uprawiałam stosunku pomiędzy 15 a 21 sierpnia. Czy zatem jest możliwość iż zaszłam w ciążę przed 15 sierpnia czy raczej podczas stosunku po 21 sierpnia. Problem wyliczenia tygodnia powoduje zaburzony cykl miesiączkowy, stąd moje pytanie. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

zgodnie z badaniem USG ciąża ma już 5 tygodni, nie oznacza to dokładności co do dnia, ponieważ wiek zapłodnieniowy jest krótszy o około 2 tygodnie i zapłodnienie mogło nastąpić np. pod koniec sierpnia. Dzieje się tak, ponieważ ciążę liczy się od pierwszego dnia cyklu, a do poczęcia dochodzi najczęściej w jego środku, czyli podczas owulacji.

Sama ciąża trwa około 267 dni od momentu zapłodnienia i dopiero przy porodzie będzie możliwość dokładnego określenia, kiedy doszło do poczęcia.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym omawianego zagadnienia:

https://portal.abczdrowie.pl/termin-porodu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.