Czy mając takie wyniki konieczne jest podjęcie leczenia?

Witam. Dziś otrzymałam wyniki z wymazu pochwy. Enterococcus spp Lactobacillus spp Escherichia coli Uwagi: z dostarczonego materiału nie wyhodowano GBS Czy wyniki wymagają leczenia ? Dodam ,że leczę się na te bakterie od lutego, ale były ze znacznym wzrostem i dwa razy był zastosowany antybiotyk. Czy teraz jest wszystko ok ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bakterie Lactobacillus sp. oraz E. Coli są obecne fizjologicznie we florze pochwy. W sytuacji, gdy tych drugich nie jest zbyt dużo i nie powodują one zapalenia objawiającego się, np. pieczeniem, zaczerwienieniem, bólem podbrzusza, częstym parciem na mocz, nie identyfikujemy ich wtedy jako szkodliwe, wymagające zwalczania.

W wynikach posiewu możemy również często spotkać Enterococcus sp. ze względu na bliską odległość ujścia pochwy od odbytu, który to jest kolonizowany wraz z całym układem pokarmowym tymi bakteriami. Mikroby te mogą zawędrować w okolice sromu m.in. wskutek nieprawidłowego podcierania. W przypadku, gdy ilość ich kolonii nie jest obfita i nie wywołują one żadnych niepokojących objawów, przeważnie nie ma potrzeby, aby stosować przeciwko nim leki.

Podsumowując, przy zachowaniu odpowiedniej równowagi pomiędzy obecnością wyżej wymienionych mikroorganizmów, leczenie nie jest zazwyczaj wymagane, oczywiście tylko w przypadku, gdy istnieje duża ilość pałeczek kwasu mlekowego oraz nie pojawiają się żadne dolegliwości ze strony układu rozrodczego. Otrzymane wyniki warto dodatkowo skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, który na podstawie posiewu, jak i badania ginekologicznego ustali dalsze postępowanie.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bakteria-coli

https://portal.abczdrowie.pl/gynoflor

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-a-podroze

https://portal.abczdrowie.pl/skutecznie-leczenie-infekcji-intymnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.