Czy mam cukrzycę ciążową? Pomocy

Witam! Obecnie jestem w 33 tygodniu ciąży. Jakiś czas temu lekarz zlecił mi test obciążenia glukozą. Po wypiciu 50 g, po 1 h wynik 126 mg/dl. Na tej podstawie miałam powtórzyć test z 75 g glukozy. Wynik był następujący: na czczo 86, po 1 h 206 mg/dl , a po 2 h 126 mg/dl ( nie stosowałam żadnej diety). Lekarz położył mnie do szpitala w celu potwierdzenia cukrzycy ciążowej. Bez wprowadzania żadnej diety miałam pobieraną przez cały dzień krew z żyły, wyniki następujące: 76, 80, 85, 78 mg/dl. Przy wypisie lekarz stwierdził, że mam nietolerancję węglowodanów i muszę ograniczyć spożywanie słodyczy. Chciałabym wiedzieć czy mam cukrzycę ciążową, jaką dietę powinnam stosować. Czy po ciąży ta nietolerancja minie czy nie. Czy mojemu dziecku coś grozi? Dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

na szczęście Pani wyniki pomiarów poziomu cukru we krwi nie są tak groźne, jak Pani się obawia. Nie ma powodów do zmartwień. Jest Pani w odmiennym stanie, co stanowi wprawdzie fizjologię, ale mimo wszystko zawsze jest obciążeniem dla organizmu kobiety. Po urodzeniu dziecka wszystko wróci do normy.

A teraz w zupełności wystarczy, że będzie się Pani dalej stosować do zaleceń swojego lekarza i okresowo kontrolować poziom glikemii na czczo. Podobnie jak Pani lekarz uważam, że ograniczenie słodyczy w zupełności wystarczy.

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.