Czy mam nadwagę - jaki jest najlepszy sposób pozbycia się zbędnych kilogramów?

Dzień dobry! Mam 14 lat i mam pytanie;D Mój wzrost to 160 cm, a waga 62 kg... Uważam, że za dużo ważę (czy to prawda? a jeśli tak, to ilu kg powinnam się pozbyć?). Jaki jest najlepszy sposób na stracenie zbędnych kilogramów??? ;D
14 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Średnia waga dziewczynek w Twoim wieku wynosi 50 kg, natomiast średni wzrost –163 cm (dane według siatek centylowych dziewcząt warszawskich). Na pewno nie jesteś za niska, poza tym Twój wzrost w najbliższym czasie będzie się zwiększał.

Masz nadwagę – nie oznacza to jednak, że masz stosować niskoenergetyczną dietę odchudzającą. Jesteś w wieku dorastania i jednocześnie dojrzewania, dlatego musisz dostarczać swojemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, mineralne oraz witaminy, tak aby mieć dużo energii i prawidłowo funkcjonować.

Najlepszym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów jest połączenie dwóch metod, a mianowicie – właściwego sposobu odżywiania oraz wysiłku fizycznego. Nie ma jak dotąd lepszego sposobu na zachowanie zdrowia, ładnej sylwetki i zmniejszenia ryzyka chorób, jakie towarzyszą nadwadze.

Prawdopodobnie za mało się ruszasz. Wyznacz codziennie 30 minut dla siebie na ćwiczenia – może być to spacer z psem, wyjście na basen, marsz, wchodzenie po schodach, a nawet sprzątanie domu. Każda aktywność jest dobra, żeby spalić nadmiar kalorii i tkankę tłuszczową.

Wyznacz stałe pory posiłków i zadbaj, żeby w żadnym z nich nie zabrakło warzyw. Większość warzyw jest niskokaloryczna, ma mnóstwo witamin, a w połączeniu z np. kurczakiem, soczewicą, białym serem twarogowym, może stanowić sycący posiłek. Dodatki te to białko–  składnik naszych mięśni i wspomagacz odchudzania.

Staraj się ograniczyć słodycze, pieczywo cukiernicze oraz słodkie napoje gazowane i fast foody. Po kilkunastu dniach takich zmian na pewno zauważysz efekty w postaci lepszego samopoczucia i zmniejszonej do właściwego poziomu masy ciała.

Pozdrawiam,
Anna Kacperska