Czy mam poddać się operacji zatok?

Witam. Niebawem czeka mnie operacja zatok pod narkozą w celu usuniecia torbieli z zatok szczekowych (jedna mniejsza a druga zajmuje ponad polowe zatoki). Sama bylam w szoku widzac zdjecie TK zatok. Czesto choruje na infekcje zatok. Roznych zatok. Mam krzywa przegrode i ponoc zgrubienie w nosie. Laryngolog ktory mnie prowadzi w leczeniu oraz chirurg szczekowy definitywnie stwierdzili ze musze torbiele usunac. Najpierw dol. A kiedys nos. Dodatkowo teraz pozbede sie dwoch gornych niepotrzebnych osemek. Boję sie narkozy. Boje sie bolu po operacji. Czy aby na pewno mi to pomoze? Czy szybko wroce do formy? W koncu to twarz i obawiam sie ze cos moze pojsc nie tak albo bede tak spuchnieta ze bede miec problem z oddychaniem. Ludzie roznie "gadaja" a ja staram sie zaufac lekarzom ktorzy sie mna zajma. Jednak chce miec pewnosc ze warto poświęcić sie zeby miec potem spokoj....Z gory dziekuje za odp. i pozdrawiam. JD

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani wątpliwości, związane z poddaniem się operacyjnemu zabiegowi usunięcia torbieli w zatoce szczękowej. Odczuwanie strachu i lęku to normalna reakcja przed tak ważnym wydarzeniem, jakim jest zabieg pod narkozą. Jednakże, zachęcamy, by zaufać lekarzom, ich doświadczeniu i umiejętnościom wynikających z wielu lat odbytej praktyki.

Torbiele w zatokach szczękowych to bardzo częsta przypadłość występująca zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Jest to przestrzeń wypełniona treścią płynną. Występują one zazwyczaj w wyniku częstych zapaleń błony śluzowej nosa oraz zatok i przewlekłego nieżytu alergicznego nosa, a także obecności krzywej przegrody nosowej. W wyniku licznych infekcji następuje obrzęk w błonie śluzowej nosa i zatok.

Do głównych objawów występowania torbieli szczękowych, można zaliczyć: niedrożność nosa, częste zapalenia zatok, ból uszu, ucisk w twarzoczaszce, ból zębów, przewlekły katar oraz utratę węchu.

Jeżeli torbiel szczękowa wypełnia ponad połowę przestrzeni w zatoce szczękowej, jest to wskazanie do usunięcia chirurgicznego. Jest to jedyna metoda, żeby wyleczyć tą dolegliwość i poprawić komfort życia.

W razie wątpliwości, zalecamy ponowną konsultację z lekarzem laryngologiem, który omówi szczegóły zabiegu, któremu będzie Pani poddana.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/czym-sa-zatoki-szczekowe

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki-szczekowe-rola-najczestsze-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.