Czy mam wykonać badania w kierunku grzybicy ogólnoustrojowej?

Dzień dobry, od dłuższego czasu walczę z przewlekłym zmęczeniem, slabym odczuwaniem przyjemnosci, slabym libido, trądzikiem na twarzy i plecach objawiającymi się podskórnymi białymi gródkami. Na plecach tworzą się bolwy ropne z krwią. Badałam się neurologiczne i endokrynologicznie wszystko jest w porządku. U ginekologa z cytologi wyszlo mi, ze mam odczynowe zmiany komorkowe spowodowane grzybami. Przepisano mi clotrimazolum dopochwowo. Po tym leku czuje jakby lepsze samopoczucie. Ukrwienie na nogach się polepszyło. Zastanawiam się, czy mogę mieć grzybice ogólnoustrojowa. Chcialabym wykonać w tym kierunku badania lecz nie wiem czy wyjdą one prawidlowo jesli rozpoczęłam leczenie clotrimazolum. Jak narazie jedna tabletka. Jakie badania moge wykonac w tym kierunku?
KOBIETA, 29 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na różne schorzenia i ważne jest, aby zostały one dobrze zinterpretowane przez specjalistów. Grzybica ogólnoustrojowa jest poważnym stanem, który zwykle dotyka osoby z upośledzoną odpornością, na przykład pacjentów z HIV, osób po przeszczepach czy pacjentów onkologicznych. Daje ona zazwyczaj bardzo poważne objawy, takie jak gorączka niewiadomego pochodzenia, objawy ze strony różnych organów (np. płuc, mózgu, nerek), ciężki stan ogólny, a w badaniach laboratoryjnych widoczne są poważne zaburzenia.

Co do badań, w kierunku grzybicy mogą być wykonywane różnego rodzaju badania mikrobiologiczne (hodowle z różnych materiałów np. krwi, plwociny, moczu), badania serologiczne (poszukiwanie przeciwciał przeciwko grzybom) czy badania genetyczne (PCR). W odniesieniu do pytania o wpływ clotrimazolu na wyniki badań to na ogół leki przeciwgrzybicze mogą wpłynąć na wyniki badań, ale jest to zależne od specyfiki danego badania. Dobrze byłoby skonsultować to z lekarzem lub laboratorium, które będzie wykonywało badania.

Zakładając jednak, że dolegliwości mogą wynikać z innych przyczyn, warto też poszerzyć diagnostykę o inne kierunki, na przykład hormonalne (nawet jeśli już były robione badania, mogą być potrzebne inne), metaboliczne (na przykład niedobór witamin), dermatologiczne czy psychiatryczne (chroniczne zmęczenie, niskie libido i brak odczuwania przyjemności mogą mieć podłoże psychiczne, na przykład być objawami depresji).

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-grzybicy

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.