Czy mam zażyć tabletkę Escapelle?

Witam. Przyjęłam całe opakowanie tabletek Yasminelle. Następnie zmieniłam je na tabletki jednoskładnikowe desogestrel aristo które zazywalam przez ponad 30 dni( zmieniłam je po konsultacji ginekologicznej ponieważ chciałam implant ale lekarz doradził mi, żeby spróbować na początek jednoskładnikowych po których mogą wystąpić częste krwawienia i jeżeli by tak było przy implancie też jest duże prawdopodobieństwo które moze zniechęcić do jego stosowania). Rzeczywiście miałam ciągłe krwawienia dlatego wróciłam do yasminelle. W sobotę przyjęłam tabletkę jednoskładnikowa a w niedzielę yasminelle o tej samej porze (mam ustawiony alarm). W czwartek wieczorem (po zażyciu 5 tabletki) współżyłam z prezerwatywa jednak minimalnie się z zsunęła i nie mam pewności czy nic nie wyciekło. Moje pytanie czy w takim przypadku jest duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jeżeli by rzeczywiście trochę nasienia wyciekło? Producent zaleca dodatkową metodę przez 7 dni. Myślałam o zażyciu tabletki "dzień po" jednak to końska dawka hormonu i nie wiem jakby to wpłynęło na yasminelle? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli po zmianie tabletek producent zaleca stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez siedem dni, to oznacza, że w tym czasie istnieje ryzyko zajścia w ciążę.

Zsunięcie prezerwatywy stwarza ryzyko zapłodnienia, jeśli nasienie wydostanie się ze zbiorniczka. Jeśli prezerwatywa faktycznie tylko minimalnie się zsunęła, to ryzyko nie jest duże. Mimo to należy wykonać test ciążowy, aby wykluczyć ciążę. Najlepiej wykonać go po około 10-14 dniach od zbliżenia.

W przypadku ryzykownych sytuacji ratunkiem bywa antykoncepcja awaryjna. To duża dawka hormonów, którą należy zażyć w określonym czasie. Nie powinna ona mieć wpływu na dalsze działanie tabletek antykoncepcyjnych, choć może wiązać się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami znajdzie Pani tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych-po-zazyciu-antykoncepcji-awaryjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zsuniecie-sie-prezerwatywy-podczas-stosunku-a-prawdopodobienstwo-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.