Czy mogę mieć anemię? Czy to coś innego?

Mam na imię Justyna, mam 21 lat, 158 wzrostu i ważę 46,5 kg. Dwa miesiące temu ważyłam 55kg. Miałam depresję objawy: nastroje depresyjne, brak koncentracji, zaniki pamięci, nadmierne pocenie się, zimne dłonie, nieregularne miesiączki, znaczna utrata włosów, obrzęki dłoni i stóp niekiedy drętwienie i mrowienie. Obecnie mam brak apetytu, jem na przymus ponieważ boję się, że coś może mi się stać. Proszę o odpowiedź na moje pytanie. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Niestety w Pani opisie, do pełnego obrazu, zabrakło przyczyny takiej utraty wagi. Duże znaczenie ma bowiem, że była to utrata zamierzona poprzez diety, czy też spadek masy bez uchwytnej przyczyny. Objawy jakie Pani opisuje mogą wynikać z wielu stanów chorobowych.

Mogą być wynikiem zarówno tak dużej utraty wagi w tak krótkim czasie - co odbiło się na Pani zdrowiu, niedoczynności tarczycy, anemii czy też mogą być to objawy somatyczne towarzyszące depresji. By zweryfikować przyczynę powinna zgłosić się Pani do lekarza pierwszego kontaktu, który poprzez wywiad, badanie i ewentualne badania dodatkowe oceni Pani stan zdrowia.
By zweryfikować czy jest to anemia, wystarczy zrobić morfologię krwi.