Czy mogę mieć schizofrenię zamiast nerwicy lękowej?

Witam Stwierdzono u mnie nerwice lękową, natomiast ciagle obawiam się ze może to być cos gorszego. Bardzo dużo naczytałem się o schizofrenii i ogólnie o schorzeniach psychicznych. Mam różne lęki, głównie chodzi o to ze gdzie nie pójdę albo czego nie zrobię zadaje sobie pytanie czy ja to naprawdę robię , jeżeli jestem z kolegą to widzę ze to jest on ale zadaje sobie pytanie czy to na pewno ten kolega a nie jakiś przypadkowy przechodzień. Jestem w domu, normalnie wszystko widzę,wiem gdzie co jest ale znowu przychodzą pytania czy jestem aby na pewno w domu a nie w jakimś innym miejscu. Jestem już bardzo zmęczony tym wszystkim bo czego nie zrobię przychodzą mi te natrętne myśli. Przez to ze funkcjonuje tak od 4 miesięcy zapomniałem jak się żyje normalnie. Zadaje sobie pytanie czy to nie jest sen albo mam dziwne myśli typu a może ja umarłem i to jest pokuta za to co robiłem. Bardzo ciężko mi z tym, tymbardziej ze kochałem i nadal kocham życie, nie chce się zabić ani zmarnować sobie i rodzinie życia. Proszę o szybka odpowiedz

Nerwica lękowa to schorzenie objawiające się przede wszystkim bardzo wysokim poziomem lęku uogólnionego.j to choroba przewlekła. Objawia się strachem choroba przewlekła, dotykająca obecnie jedną na 50 osób, mająca początek w różnym etapie życia. Osoby cierpiące na nerwicę lękową boją się właściwie zawsze. Lęk nie opuszcza ich nawet w sytuacjach obiektywnie całkowicie bezpiecznych, wręcz relaksujących. Charakterystyczne jest, że osoby cierpiące na nerwicę lękową nie pamiętają kiedy czuły się zrelaksowane. Im bardziej nieokreślony jest lęk tym większa jego intensywność. W skrajnych przypadkach osoby chore w ogóle nie opuszczają domu, zdarza się nawet, że mają halucynacje. Zespół lęku uogólnionego poważnie wpływa na sposób myślenia, zachowania, odczuwania, a nawet na sposób życia. Towarzyszącymi choremu emocjami, są głównie: niepokój i strach, poczucie zagrożenia, uczucie bycia na krawędzi (nerwy napięte są do ostatnich granic, jesteśmy na skraju paniki, mamy poczucie, że coś zaraz na nas spadnie albo my zrobimy coś nieobliczalnego), mogą pojawiać się impulsywne i agresywne zachowania przekraczające normy, ataki paniki, irytacja, podenerwowanie, niecierpliwość, roztargnienie, a także smutek, niepewność i problemy z koncentracją. W obliczu charakterystyki Pana dolegliwości naturalna wydaje się Pana obawa czy diagnoza jest postawiona właściwie. Radze jednak, żeby w razie wątpliwości skonsultował się Pan z innym lekarzem, zamiast samemu czynić rozróżnienia na podstawie informacji dostępnych w sieci. Tylko wiedza i doświadczenie specjalisty dadzą Panu gwarancję prawidłowej diagnozy i pomogą podjąć terapię pomagającą funkcjonować w sposób zadowalający.

Witam Pana,
Opisane przez Pana objawy nie dają podstawy, nie są wystarczające
do zdiagnozowania schizofrenii.
Schizofrenia jest diagnozowana na podstawie
zespołu objawów.
Konieczna jest osobista konsultacja z lekarzem psychiatrą.
Pana objawy wskazują na zaburzenia nerwicowe.
Możliwe, że jest to nerwica natręctw.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia.
Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych,
tzw. „błędnego koła”.
Również towarzyszące jej obsesyjne myśli nasycone
są bardzo wysokim poziomem lęku.
Zaburzeniom tym często towarzyszy silny lęk, rozdrażnienie,
napięcie psychiczne, nieumiejętność odpoczywania.
Natrętne myśli jeszcze bardziej wzmagają Pana napięcie,
niepokój, lęk.
Człowiek cierpiący na zaburzenia nerwicowe jest świadomy
swojego problemu, przeżywa konflikt wewnętrzny
i odczuwa dyskomfort psychiczny z racji niezgodności
objawów z własnym ja.
Bardzo ważne jest, żeby Pana problem został
prawidłowo zdiagnozowany i żeby Pan rozpoczął
psychoterapię, gdyż problem sam się nie rozwiąże.
Aby Panu pomóc, należy dotrzeć do źródeł Pana
lęków i na tej podstawie opracować właściwą
metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl