Czy mogę mieć uczulenie na świnkę morską?

Mam świąd i pieczenie oczu i gardła w ostatnim czasie nabyliśmy świnkę morską i mam wrażenie że od jej nabycia czuję się gorzej ale wyżej wymienione objawy miałam jeszcze przed kupnem zwierzaka czy możliwe że jestem uczulona na świnkę czy to nasilające pylenie?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, alergia jest uczuleniem, które może powstać na skutek kontaktu z wieloma substancjami, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Przyczyny alergii mogą być różne, są to np. alergeny pokarmowe, jak jajka, orzechy, gluten, soja, czy owoce morza, alergeny wziewne, czyli pyłki roślin, roztocza i kurz, jak również alergeny kontaktowe, czyli takie, z którymi skóra człowieka ma bezpośredni kontakt, np. składniki kosmetyków, czy sierść zwierzęcia. Opisane przez Panią objawy, takie jak świąd i pieczenie oczu oraz gardła mogą pojawiać się przy alergii. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów dotyczącymi podobnej tematyki:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczulenie-na-swinke-morska oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-mozliwe-ze-alergia-na-swinke-morska-sama-minie Wspomina jednak Pani, że zauważyła u siebie te dolegliwości już wcześniej przed kupnem świnki morskiej. W takim wypadku warto skontaktować się z alergologiem, który zleci Pani odpowiednie testy alergologiczne, aby zdiagnozować przyczynę problemu. Więcej o tym, jak przebiega diagnostyka alergii może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-alergii Nie można jednak wykluczyć, że Pani objawy mają też inne podłoże, np. laryngologiczne albo okulistyczne i kontakt z tymi specjalistami również byłby wskazany w przypadku, gdyby jednak testy nie wykazały, że jest Pani na coś uczulona. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.