Czy mogę odstawić stosowanie witaminy D?

W 2019 roku miałam niedobór wit D3 tj 20 ng/ml i lekarz zalecił mi wit D3 K2 2000 j.m 1 tabletkę dziennie. Przyjmowalam NATURALNA WITAMINĘ K2 D3 FORTE MK-7 codziennie 1 kapsulkę.W październiku 2020 roku zrobilam prywatnie badanie poziomu wit D3 i mam wynik 40.20 ng/ml .Do tej pory przyjmuję codziennie 1 tabletkę dziennie ale boję się żeby nie przekroczyć poziomu optymalnego.Dlatego zwracam się z zapytaniem czy mogę obecnie zrobić przerwę z zapytaniem tej witaminy albo stosowac co drugi lub co trzeci dzień.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w zależności od norm podanych przez laboratorium prawidłowy czy też raczej optymalny poziom witaminy D3 w surowicy krwi powinien wynosić ≥30-50 ng/ml (czyli ≥75-125 nmol/l).

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-warto-suplementowac-witamine-d.

Pani znajduje się w przedziale sugerującym optymalne stężenie witaminy D3, więc może Pani kontynuować zażywanie witaminy D3 w takiej samej dawce (2000 j.m.) np. do końca sezonu infekcyjnego, a w okresie wiosny i lata zmniejszyć dawkę do 1000-1500 j.m., czyli zażywać ten sam preparat co drugi dzień.

Wykonywanie kontrolnych pomiarów stężenia witaminy D3 powinno się odbywać dwa razy do roku, czyli np. wiosną i jesienią, by ocenić czy w organizmie nie ma niebezpiecznych niedoborów czy też toksycznego nadmiaru. Tej drugiej sytuacji należałoby się jednak obawiać w przypadku przekroczenia poziomu 70-80 ng/ml.

Sądzę, że nie ma Pani do obaw i może Pani kontynuować suplementację, nie obawiając się o własne zdrowie. W razie wątpliwości proszę porozmawiać na ten temat z internistą z przychodni POZ.

Proszę zapoznać się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-to-jest-z-suplementacja-witaminy-d-najnowsze-wyniki-badan-wyjasniaja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.