Czy mogę podróżować pociągiem w ciąży?

Dzień dobry, Jestem obecnie w 5 tygodniu ciąży. Pojutrze jadę w 7 godzinną podróż pociągiem. Czy w czasach koronawirusa powinnam bardziej obawiać się takiego wyjazdu? Dodam że poza okazjonalnymi ukuciami w brzuchu nie mam innych objawów. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nic nie stoi na przeszkodzie, by podróżowała Pani tym środkiem transportu. Pierwsze tygodnie ciąży to okres gwałtownych zmian hormonalnych w organizmie kobiety, implantacji zarodka i pojawienia się klasycznych symptomów ciążowych. Choć pewnie jeszcze nie do końca przyzwyczaiła się Pani do tego stanu, to zarodkowi nic nie grozi i jeżeli nie pojawiają się niepokojące sygnały, np. bóle podbrzusza lub krwawienie czy nawet plamienie, to nie ma przeciwwskazań do znaczącej zmiany trybu życia. Tutaj więcej o pierwszych tygodniach ciąży, może to Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/pierwszy-trymestr-ciazy.

Oczywiście proszę wziąć pod uwagę, że tak długo podróż może nasilić nieprzyjemne dolegliwości, jeżeli je Pani w ogóle ma, takie jak: mdłości, senność,a nawet wymioty. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną na świecie warto również pamiętać o zasadach bezpiecznego podróżowania, w tym o zachowaniu dystansu społecznego, a także o higienie – dezynfekcji dłoni i unikaniu dotykania okolic twarzy. Warto mieć na twarzy maseczkę oraz w miarę możliwości unikać przemieszczania się między wagonami. Więcej o bezpieczeństwie w dobie koronawirusa dowie się Pani z tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-jak-zachowac-sie-w-kolejce.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.