Czy mogę rozpocząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam 9 października miałam zabieg usunięcia polipa na trzonie macicy około tygodnia delikatnie kreawilam natomiast pod koniec października powinnam dostać okres ale jeszcze go niemam czy tak może być?pytanie moje czy mogę zacząć brać tabletki antykoncepcyjne i ile czasu muszę brać żeby być pewna że zadziałają niechce czekać na okres bo niewiem kiedy się pojawi proszę o odpowiedź
KOBIETA, 33 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zdaniem naszej ekspertki usuwanie polipa z jamy macicy (jama znajduje się w trzonie) związane jest z wykonaniem zabiegu łyżeczkowania, czyli zeskrobaniem błony śluzowej macicy.

W takiej sytuacji, w przypadku, gdy zabieg odbywa się w drugiej połowie cyklu miesiączkowego, istnieje prawdopodobieństwo zeskrobania większej części endometrium, co może doprowadzić do braku normalnego krwawienia miesiączkowego w terminie. Tak właśnie mogło być w Pani przypadku.

Jeśli zaś chodzi o możliwość rozpoczęcia doustnej antykoncepcji hormonalnej, to najlepiej się w tej kwestii poradzić ginekologa. Jeśli zacznie Pani przyjmować tabletki w dowolnym dniu cyklu, to najprawdopodobniej i tak nie zapewnią one Pani ochrony w pierwszym miesiącu.

Poniżej znajdują się pytania z podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/usuniecie-polipa-a-brak-miesiaczki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/usuniecie-polipa-z-jamy-macicy-a-miesiaczka-kiedy-okres-sie-pojawi,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-stosowac-tabletki-vines-w-srodku-cyklu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.