Czy mogę spożywać skorupki jajka?

Czy skorupki jajek pomogą mi w poprawie moich wyników ? Witam, kilka miesięcy temu wykonałam profilaktycznie badanie densytometrię.Wyszło mi ,że moje gęstość końca kości udowej lewej wynosi 0,564 g/cm2,co stanowi 67%.normy wiekowej/Z-score -2,0 SD/i 54% wartości szczytowej masy kostnej /T-score -3,4 SD/,czyli osteoporoza.A kręgosłup ,gęstość kości L1-L4wynosi 0,921 g/cm2, co stanowi 91% normy wiekowej /Z-score -0,8 SD/ i 78% zawartości szczytowej masy kostnej /T-score -2.2SD/,czyli osteopenia.Lekarz reumatolog zalecił mi przyjmowanie od września do kwietnia wit.D3 i kubeczek jogurtu. Przez kilka m-cy do końca kwietnia przyjmowałam tą witaminę(Vigantoletten1000,2xdziennie) i jogurt. Ale czy to w moim przypadku nie za mało? Czytałam ,że organizm ma możliwość regeneracji kości.Wiadomo ,że w wieku po 50-tce jest to już trudniejsze.Ile warto spożywać wapna ze zmielonych skorupek jaj,aby sobie nie zaszkodzić np.z odkładaniem się wapnia w innych narządach i tworzeniu kamieni ?Ile tego proszku zażywać jeśli w ogóle warto?Oprócz nabiału -jogurtów itp.?
KOBIETA, 55 LAT ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, faktycznie istnieją badania, które wskazują wzrost gęstości kości w przypadku osób z osteoporozą i osteopenią po kuracji złożonej z przyjmowania magnezu, witaminy D3 oraz wapnia zawartego w skorupkach jajek. Przede wszystkim skorupki muszą być ze ściśle kontrolowanej fermy, najlepiej chowu ekologicznego, bo niewłaściwa pasza może wpływać na zawartość wapnia w skorupkach jajek. Kobiety po menopauzie potrzebują ok. 1200 mg wapnia na dobę. Pod tym adresem odnajdzie Pani szczegóły dotyczące wapnia w diecie i pokrywania zapotrzebowania dobowego: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-mocne-zeby-i-kosci-prezentacja-edukacyjna. Oczywiście nawet zdrowa dieta może stwarzać problemy z pokryciem zapotrzebowania na wapń – zwłaszcza gdy z powodu wieku jest ono zwiększone. Wówczas można go suplementować za pomocą skorupek jajek. Poza właściwym wyborem samych jajek, proszę pamiętać także o wyparzeniu skorupek i dokładnym wysuszeniu ich. Sproszkowaną miksturę należy zażywać raz dziennie w ilości jednej łyżeczki – daje to około 800 mg wapnia, przyswajalnego w około 40% przez organizm. Oczywiście proszę pamiętać, że wapń spożywamy również wraz z produktami mlecznymi czy strączkowymi, więc nie można przesadzać z ilością sproszkowanych skorupek. Proszę zapoznać się z tym materiałem wideo, pokazuje jak przygotować proszek, w jakiej ilości go spożywać i w jaki sposób: https://zywienie.abczdrowie.pl/dlaczego-warto-nie-wyrzucac-skorupek-jajek-wideo. Proszę również pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych, pozwolą one na określenie, czy dodatkowa suplementacja (czy to wapniem, czy witaminą D3) przynosi efekty, a także czy nie trzeba jej zmodyfikować – również nadmiar witamin i pierwiastków może być szkodliwy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty