Czy mogę zaszczepić się prewencyjnie przed wścieklizną?

Witam! Kilka dni temu mijałem na chodniku padłego kota. Nie dotykałem go, ominąłem go i przeszedłem na drugą stronę ulicy, boję się, że miał wściekliznę. Zgłosiłem tego kota do gminy, ale zanim dotarli na miejsce kota już tam nie było, boję się, że mogłem w jakiś sposób pośredni zarazić się wścieklizną. Czy mogę zaszczepić się prewencyjnie? Ten kot był martwy, boję się wścieklizny, boję się teraz nosić buty, które wtedy miałem z obawy przed pośrednim zarażeniem, co mogę w tej sytuacji zrobić?

Lek. Katarzyna Szymczak

W tej sytuacji nie ma ryzyka zakażenia, nie ma powodu do niepokoju.
Pozdrawiam