Czy można podawać 9,5-miesięcznemu dziecku mleko sprzedawane w szklanych butelkach?

Witam, corka ma 9,5 m-ca, do tej pory byla na piersi, ale moj pokarm wlasciwie prawie juz sie skonczyl.Juz 3 -4 m-ce temu probowalam wprowadzic jej mleko modyfikowane, ale odmawia zjedzenia. Na kolacje je wiec kaszke ryzowa na wodzie. Kilka dni temu podalam jej tzw"swieze" mleko sprzedawane w szklanych butelkach, ktore jej posmakowalo. Czy taki maluch moze jesc takie mleko? dziekuje

Witam, zgodnie z zaleceniami mleko krowie a dokładniej jego przetwory (jogurt, kefir) powinniśmy wprowadzać do diety ok12-13 miesiąca życia, a samo mleko krowie od 3 roku życia. Mleka modyfikowane mogą się różnić w smaku więc może warto wypróbować innej firmy i w postaci kaszki może przejdzie.

Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz

Witam. Niestety dzieciom mleko krowie możemy podać gdy skończą 3 latka (obserwuje się często reakcje alergiczne, bóle brzucha, pogorszenie odporności). Jeśli nie toleruje modyfikowanego proszę próbować z jogurtami naturalnymi, twarożkiem, które uzupełnią wapń w diecie (jogurt można dodawać do przestudzonej kaszki). Wśród "mlek" są również owsiane czy ryżowe - będą dobrym zastępnikiem.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie, zasadniczo mleko krowie powinniśmy podawać po ukończeniu 1 roku jeżeli dziecko nie ma stwierdzonych alergii, w 12 miesiącu może Pani zacząć podawać jogurt. Pozdrawiam