Czy musimy stosować dodatkową antykoncepcję?

Witam mam 22 lata jestem po zabiegu wazektomii oraz po 2 badaniach (2 zrobione w 15 tyg. oba z wynikiem azoosperimia) jestem obecnie w związku z kobietą która nie może zajść w Ciążę gdyż zagrażało to by jej życiu (jest chora na plamicę) W związku z tym moje pytanie brzmi czy musimy stosować jakąś dodatkową antykoncepcję? Pytanie wynika z obaw w związku z późną rekanalizacją (wiem że jest to rzadkie ale jednak występuje). Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Późna rekanalizacja dotyczy niewielkiego odsetka pacjentów. Brak plemników w badaniu mówi o skuteczności podjętego leczenia antykoncepcyjnego. Jeżeli miałoby dojść u Pana do rekanalizacji, to nie przewidzi Pan tego. Na razie jednak nie widzę podstaw do obaw. Jeżeli strach jest silniejszy, może Pan jedynie zmniejszyć go dołączając drugą metodę, np prezerwatywę.