Czy na pewno można łączyć ze sobą takie leki?

Przyjmuję Controloc 40, ale przestał na mnie działać. Dodatkowo zmieniłem lekarza, bo mój poprzedni zmarł. Pamiętam, że mówił mi, że nie można mieszać leków z poszczególnych grup (pantoprazol, omeprazol, famotindum). Natomiast nowy lekarz, zalecił mi Famogast 40 (famotindum) rano na czczo i Controloc 40 (pantoprazol) po południu. Można tak mieszać leki?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

oba wymienione przez Panią leki tj. Controloc 40 oraz Famogast 40 według informacji podanych na ulotkach nie wchodzą ze sobą w szkodliwe interakcje i można prowadzić jednoczesną terapię oboma z tych leków, zwłaszcza gdy tak zalecił lekarz prowadzący. Poza tym zalecono ich przyjmowanie w odstępie czasowym, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo stosowania leków.

Najlepiej jednak zazwyczaj zażywać Controloc minimum godzinę przed posiłkiem, a Famogast przed pójściem spać.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/controloc-charakterystyka-choroba-wrzodowa-wskazania-przeciwwskazania-skutki-uboczne

https://portal.abczdrowie.pl/famotydyna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.