Czy należy robić przerwę pomiędzy opakowaniami tabletek?

Witam serdecznie! Mam wątpliwości co do tego, czy powinnam robić przerwę pomiędzy opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych, gdyż wystąpiła u mnie następująca sytuacja. Tabletki przyjmuję zawsze o godzinie 21.00. W ostatni dzień drugiego tygodnia przyjmowania tabletek odbyłam stosunek (była to niedziela). Natomiast w poniedziałek (czyli w pierwszy dzień trzeciego tygodnia) obudził mnie ból żołądka - jednak nie było żadnych nudności, jedynie oddałam luźny stolec (13 godzin po przyjęciu tabletki), jednakże wiem, że nie zalicza się to jako biegunka (co oznacza, że nie powinno wpłynąć to na antykoncepcję). Ból żołądka towarzyszył mi cały dzień, ale nie było już żadnej biegunki ani wymiotów. Na drugi dzień żołądek bolał mnie nadal i również tym razem oddałam luźny stolec (16 godzin po wzięciu tabletki), postanowiłam więc zaparzyć liść mięty pieprzowej - do zaparzenia w saszetkach (dowiedziałam się, że nie wpływa on na antykoncepcję) i po wypiciu 2 szklanek naparu ból stopniowo ustępował. I teraz zastanawiam się, czy powinnam dokończyć przyjmowanie tabletek (do końca pozostało mi 6 tabletek) i rozpocząć przerwę, czy jednak jej nie robić i połączyć opakowania. W drugim tygodniu nie pominęłam żadnej tabletki, wszystkie przyjmowałam o wyznaczonej godzinie. Również podczas trzeciego tygodnia, gdy wystąpił problem z żołądkiem, tabletki zostały przyjęte regularnie, nie nastąpiły wymioty i biegunka, które mogłyby je osłabić, ani też w tym tygodniu nie odbył się już stosunek (ostatni odbył się we wspomnianą niedzielę, pod koniec drugiego tygodnia). Uważam, że ból żołądka mógł być spowodowany tym, że po prostu coś mi zaszkodziło. Myślę, że chyba tabletki antykoncepcyjne wchłonęły się prawidłowo, skoro nie było biegunek, wymiotów ani nie przyjmowałam leków, które mogły by je osłabić. Jednakże wolę się upewnić, czy powinnam połączyć opakowania. Czy wspomniany stosunek można uznać za zabezpieczony? I czy należy w takim wypadku normalnie rozpocząć przerwę? Dodam, że tabletki biorę od bardzo długiego czasu, zawsze regularnie i jak dotąd nigdy nie łączyłam opakowań (gdyż nie było komplikacji), więc naprawdę nie wiem, jak powinnam postąpić. Bardzo dziękuję za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

W opisywanej sytuacji nie ma wskazań do rozpoczynania kolejnego blistra bez wykonywania 7-dniowej przerwy. Pisze Pani, że wszystkie tabletki zostały przyjęte w wyznaczonym terminie. Nie było przy tym wymiotów, ostrych biegunek ani innych czynników, które mogłyby spowodować nieprawidłowy metabolizm preparatu. Zarówno ból brzucha, jak i napar z mięty nie wpływają osłabiająco na stosowaną antykoncepcję. Z tego powodu, jeżeli nie zamierza Pani przesuwać miesiączki w danym cyklu, nie ma powodu do niewykonania założonej przerwy.

Pozdrawiam