Czy skuteczność tabletek została obniżona?

Mam 21 lat. Tabletki biorę od roku. W ostatnim dniu I tygodnia lub pierwszego dnia II tygodnia (nie pamiętam, bo byłam w tym okresie bardzo zmęczona) miałam jednorazowy incydent z bólem brzucha i pojedynczym oddaniem luźnego stolca (spowodowany prawdopodobnie zjedzeniem nieumytego owocu). Wiem, że pojedynczy stolec to nie biegunka, ale martwił mnie ból brzucha i zwiększona perystaltyka. Pigułki biorę o 6:30 rano, a miało to miejsce o 16, nie było stosunku od 48 godzin. Parę minut po 16 wzięłam kolejną tabletkę. Czy skuteczność antykoncepcji jest obniżona?

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Podana sytuacja i luźny stolec nie mają żadnego wpływu na skuteczność stosowanej antykoncepcji. Nie ma powodu do niepokoju. Tabletka do czasu biegunki zdążyła się wchłonąć, a kolejna przyjęta już po epizodzie biegunki też się musiała wchłonąć. Proszę kontynuować przyjmowanie aktualnego opakowania tabletek antykoncepcyjnych do końca.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.