Czy powinnam była wziąć dodatkową tabletkę antykoncepcyjną?

Witam serdecznie! Zwracam się z pytaniem do Pani, ponieważ nie wiem czy powinnam się martwić. Otóż biorę antykoncepcję od ponad pół roku bardzo regularnie i jak do tej pory bez żadnych problemów. Zawsze biorę tabletki o godzinie 18.00 i po około godzinie wystąpił u mnie jednorazowo luźny stolec i uczucie jeżdżenia w brzuchu (wcześniej około 15.00 jadłam obiad - gotowane warzywa). Tabletkę, która przyjęłam była ostatnią z opakowania, czyli 21 dnia (przed 7 dniowa przerwa) - oczywiście współżyłam z partnerem, nie wzięłam dodatkowej tabletki i nie używałam dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Czy powinnam mieć wątpliwości, czy mogę być w ciąży? Czy powinnam skrócić przerwę o jeden dzień wówczas? Z góry dziękuję, pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że jeden luźny stolec nie wiązał się z osłabieniem wchłaniania tabletki. Nie musi Pani skracać 7-dniowej przerwy między opakowaniami. Zagrożeniem dla wchłaniania i skuteczności antykoncepcji hormonalnej jest dopiero prawdziwa biegunka, związana z oddawaniem licznych wodnistych stolców. Jednorazowo pojawiający się luźny stolec nie jest natomiast wcale biegunką. To, co się w nim znalazło, było najpewniej zawartością jelita grubego - tabletka znajdowała się wyżej w przewodzie pokarmowym i na pewno wchłonęła się w całości.

Pozdrawiam serdecznie!