Czy paluszki krabowe zaszkodziły ciąży?

Będąc w 9 tygodniu ciąży zjadłam kawałek sushi gdzie były paluszki krabowe ... nie wiedziałam ze to zabronione a miałam ochote spróbować ... czy powinnam sie martwić? Kiedy Ew wystąpią objawy zarażenia i czy dla swojego spokoju mogę po 3 dniach Ew zrobic test z krwi na obecność bakteri listeriozy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

paluszki surimi są produktem niskiej jakości, ponieważ zazwyczaj te dostępne w marketach paluszki nie są z kraba, a ryb różnych gatunków. Natomiast nie ma powodu, by obawiała się Pani listeriozy, ponieważ na etapie produkcji rybie mięso poddane jest obróbce termicznej, a następnie paluszki krabowe trafiają do sklepów w postaci mrożonej lub schłodzonej.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem wideo: https://zywienie.abczdrowie.pl/popularne-paluszki-surimi-uwazaj-na-sklad-wideo.

Natomiast pierwsze objawy zakażenia Lysteria monocytogenes można zaobserwować już po kilku dniach i są to dolegliwości przypominające grypę. Jednak jest wykluczone, by doszło do zakażenia tym patogenem poprzez zjedzenie paluszków krabowych.

Więcej informacji na temat produktów zakazanych w okresie ciąży odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czego-nie-jesc-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.