Czy plamienie w ciąży może być spowodowane grzybicą?

Witam. Postanowiłam zasięgnąć porady tutaj, gdyż mieszkam na stałe w UK, a tutaj naprawdę ciężko o badanie ginekologiczne. Obecnie jestem w ok. 7 tyg. ciąży. Jest to moja 2 ciąża (1. obumarła), od wczesnych tyg. ciąży zażywałam antybiotyk, na chwilę obecną mam 2 tyg. przerwę, następnie kuracja będzie przebiegała prawdopodobnie do końca ciąży.

W środę zaczęłam delikatnie krwawić. Po dojeździe do szpitala krwawienie ustapiło i zamieniło się w delikatne brunatne plamienie, utrzymujące się do dziś. Tam nie zbadano mnie, dostałam termin USG i może badania w poniedziałek rano. Tego samego dnia wieczorem wykonałam prywatnie USG, które wykazało, że z ciążą wszystko jest dobrze.

Co mnie niepokoi: zawsze przy stosowaniu antybiotykow miałam grzybicę, teraz również, na kilka dni przed tym krawieniem, poczułam, że chyba mam znowu (swędzenie). Posiadam globulki dopochwowe dla kobiet w ciąży i zastanwiam się czy mogę je zacząć brać. Czy to moje plamienie może być spowodowane tym, że mam grzybicę? Proszę o pomoc, dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Powinna Pani upewnić się, że stosowany przez Panią antybiotyk należy do grupy nieprzeciwwskazanej w ciąży. Jeśli świąd jest uporczywy, może Pani zastosować globulki. Proszę jednak jak najszybciej udać się na wizytę do ginekologa, który poprowadzi Pani ciążę. Powinna Pani mieć możliwość konsultować z nim na bieżąco wszelkie wątpliwości dotyczące ciąży.

W związku z przyjmowaniem antybiotyku, który z pewnością zaburza rónowagę bakteryjną w pochwie, obniżając ilość pożytecznych, zwalczających grzyby pałeczek kwasu mlekowego, wskazane możę być przewlekłe (codzienne) stosowanie dopochwowych kapsułek z tymi bakteriami.

Plamienie nie było jednak z pewnością spowodowane grzybicą. Jeżeli nie zaobserwowała Pani intensywnego, żywoczerwonego krwawienia i wynik badania USG był w normie, to nie ma powodów do niepokoju. Proszę jednak udać się także na zaplanowane na poniedziałek USG i, jak już wspominałam, jak najszybciej rozpocząć prowadzenie ciąży przez lekarza (lub położną, jeśli taka jest praktyka w Wielkiej Brytanii).

Pozdrawiam!