Czy po tej zapomnianej tabletce jest duża szansa na ciążę?

Jestem na tabletkach antykoncepcyjnych, używam ich regularnie. W trakcie 3 tygodnia brania tabletek prawdopodobnie zapomniałam wziąć jednej tabletki (nie jestem tego pewna gdyż tabletki nie ma na blistrze ale nie przypominam sobie zażywania jej). Kilka dni wcześniej uprawiałam seks bez używania prezerwatywy, ale mój partner nie doszedł we mnie. Czy jest jakakolwiek szansa na zajście w ciąże? Co powinnam zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skoro tabletki brakuje w blistrze, to prawdopodobnie zażyła ją Pani i nie ma powodu do obaw. Jeżeli jednak wyklucza Pani taką możliwość, to w tym momencie pozostaje tylko dokończyć opakowanie i rozpocząć kolejne bez robienia przerwy bądź może Pani kontynuować zażywanie pigułek w standardowym schemacie, pamiętając o dodatkowym zabezpieczeniu, najlepiej do końca opakowania.

Ponieważ nie zażyła Pani dodatkowej pigułki, to sugeruję, by zdecydowała się Pani na pierwsze rozwiązanie i nie robiła siedmiodniowej przerwy. W przypadku tabletek dwuskładnikowych istotne jest zachowanie ciągłości zażywania pigułek przez 7 kolejnych dni lub co najmniej 2 dni w sytuacji gdy stosuje Pani tzw. mini pills, czyli pigułki jednoskładnikowe. Dodatkowo może Pani na wszelki wypadek zastosować prezerwatywę przez 7 najbliższych dni. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna.

Po upływie 3 tygodni od odbytego stosunku seksualnego należy wykonać test ciążowy, by wykluczyć ciążę – w przypadku wyniku negatywnego może Pani kontynuować antykoncepcję hormonalną, w kolejnym cyklu robiąc standardowo przerwę między opakowaniami. Jeżeli test ciążowy wskaże wynik pozytywny, należy niezwłocznie odstawić pigułki hormonalne.

O tym, jak prawidłowo zażywać pigułki antykoncepcji hormonalnej może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.