Czy podane wyniki wskazują na cukrzycę ciążową?

Ginekolog zna mnie od dawna, widząc nowo powstające, liczne rozstępy na ciele pomimo że nie tyje zalecił zrobienie krzywej cukrowej oraz insulinowej. Po wizycie u internisty Pani doktor stwierdziła że wynik insuliny po 1h jest troszkę za wysoki ale wszystko jest w porządku i nie ma potrzeby kierowania mnie do diabetologa. Dodam iż w rodzinie powszechna jest cukrzyca glukoza na czczo 98.9 po 1h 113.6 po 2h 102 insulina na czczo 13.2 po 1h 96.3 po 2h 57,21 po 75g gluko. Wszystko jest w porządku?

Proszę skupić się na diecie. Powinna ona opierać się przede wszystkim na zasadach zdrowego odżywiania, zdrowych, nieprzetworzonych produktach, z przewagą warzyw, produktów pełnoziarnistych, orzechów, nasion, zdrowego tłuszczu, ryb, chudego mięsa i owoców.

W większości przypadków poleca się dietę o niskim indeksie glikemicznym, ponieważ pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy i insuliny we krwi, jednak sam indeks glikemiczny nie jest wyrocznią, ponieważ ważna jest też wielkość porcji, oraz jakość wybieranych produktów.
Posiłki powinny być dobrze zbilansowane, oraz spożywane regularnie co ok. 2-3 godziny. Bardzo ważne jest śniadanie, które należy spożyć w ciągu godziny od przebudzenia, oraz nie przejadanie się. Lepiej jeść mniejsze porcje, a częściej niż odwrotnie. Unikać należy przede wszystkim słodyczy, napojów kolorowych, białe pieczywo i biały makaron należy zastąpić pełnoziarnistym, a biały ryż, brązowym lub dzikim.

Należy uważać na produkty „light” i „dietetyczne”, ponieważ zwykle jest to tylko chwyt marketingowy, który niczego dobrego nam nie przyniesie. Unikajmy też gotowych dań, gdyż zwykle zawierają dużo cukru dodanego, oraz posiłków typu fast food.

Pozdrawiam,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/