Czy powinnam na wszelki wypadek wziąć tabletkę po?

Czy jeżeli uprawialiśmy z chłopakiem petting pod prysznicem, na początku on ocierał członkiem o moje uda, w pobliżu pochwy, ale nie rozchylając warg sromowych, następnie wytrysbal na mój brzuch, przy czym z wodą natychmiast całą sperma została spłukana to czy powinnam zażyć tabletkę 'po'?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w opisanej sytuacji nie występuje ryzyko zapłodnienia – ani grawitacja, ani warunki temu nie sprzyjają. By doszło do zapłodnienia, plemniki muszą dostać się wewnątrz dróg rodnych, skąd rozpoczynają swą drogę do jajeczka. W Państwa przypadku, ze wspomnianych wyżej powodów, jest to fizycznie niemożliwe.

Osobną kwestią jest moment cyklu kobiety, który decyduje o zwiększonej lub niskiej płodności, co bezpośrednio przekłada się na szanse na zapłodnienie. Więcej szczegółów w poniższym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dochodzi-do-zaplodnienia.

Proszę pamiętać, że tzw. antykoncepcja postkoitalna, czyli tabletka „po” zawiera dużą dawkę hormonów steroidowych, które mają na celu zapobieżenie zapłodnieniu. Jest przydatna w sytuacjach, kiedy tradycyjna antykoncepcja zawiedzie lub zostanie z jakiegoś powodu pominięta, nie pozostaje jednak bez wpływu na gospodarkę hormonalną kobiety. Z tego powodu zaleca się ostrożność w podejmowaniu decyzji o zażyciu pigułki „po” – w Państwa przypadku nic nie wskazuje na konieczność zastosowania takiej metody zapobiegania ciąży. Więcej na temat antykoncepcji awaryjnej może się Pani dowiedzieć z naszego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-awaryjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.