Czy powinnam przyjmować progesteron?

Dzień dobry. Mam 41 lat. Jestem w 6 tygodniu ciąży. Będzie to moje pierwsze dziecko. Beta bardzo ładnie i prawidłowo wzrasta, a ja czuję się bardzo dobrze, jednak bardzo niepokoi mnie fakt, że lekarz nie przepisał mi luteiny/progesteronu. Nawet nie dał mi skierowania na badanie poziomu progesteronu, bo stwierdził, że skoro nie ma plamień ani żadnych niepokojących bólów, to znaczy, że wszystko jest dobrze, a ja niepotrzebnie się przejmuję. Mieszam we Francji i nie mogę niestety zrobić testu poziomu progesteronu na wlasną rękę, bo jest potrzebne skierowanie. Martwię się, ponieważ lata temu leczyłam się na PCOS, ale wtedy nie starałam się o dziecko. PCOS uregulowałam dietą i metforminą - do dzisiaj, w trakcie ciąży, biorę Glucophage (500 mg na dobę). Moje pytanie brzmi, czy w moim wieku i podejrzeniu PCOS nie powinnam dostać progesteronu "z automatu"? Bardzo się martwię, że mogłabym stracić ciążę :( Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

progesteron to hormon, który między innymi odpowiada za utrzymanie ciąży. Wskazaniem do jego przyjmowania są plamienia bądź dolegliwości przypominające skurcze. Stan Pani zdrowia wydaje się wskazywać, że lekarz prowadzący słusznie nie widzi konieczności wdrożenia tego leku. W zaistniałej sytuacji może Pani zaufać specjaliście, dbać o siebie, prowadzić oszczędny tryb życia i czekać na rozwój sytuacji. Pani niepokój i zatroskanie są zrozumiałe, ale może warto przyjąć postawę zaufania. Regularne wizyty i badania sprawią, że będzie Pani miała poczucie, że ginekolog trzyma rękę na pulsie. Gdyby jednak Pani przeczucia, intuicja nie dawały spokoju, może warto swoją sytuację dodatkowo skonsultować z innym specjalistą. Poniższe artykuły mogą Pani pomóc rozwiać wątpliwości. Życzymy zdrowia i wszystkiego dobrego!

https://portal.abczdrowie.pl/progesteron

https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.