Czy przy nieregularnych miesiączkach i braku owulacji co drugi miesiąc mogę brać tabletki antykoncepcyjne?

Witam. Mam 27 lat i od pierwszej menstruacji mam nieregularne i długie cykle, które trwają przeciętnie od 33 do nawet 60 dni. Od kilku miesięcy mam problem z dostaniem miesiączki. Byłam u ginekologa i Pani doktor po zbadaniu mnie endoskopowo stwierdziła, że prawdopodobnie mam leniwe (uśpione) jajniki i mnóstwo drobnych torbielików (pęcherzyków) wokół nich. Martwię się bo jestem już w takim wieku, że niedługo będę chciała mieć dziecko i boję się że jestem bezpłodna. Brałam już kilkakrotnie tabletki antykoncepcyjne D*** i S***, bo te najlepiej toleruje mój organizm. Teraz od roku nie biorę tabletek. Czy jeśli chciałabym się zabezpieczać farmakologicznie czy nie wpłynie to na moją płodność?
27 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj,
tabletki antykoncepcyjne nie upośledzają płodności, a przede wszystkim dobierane są indywidualnie przez lekarza ginekologa, zatem w Twoim przypadku mogą zarówno uregulować cykl  jak i farmakologicznie zabezpieczyć. Po odstawieniu tabletek przez 2-3 miesiące należy wstrzymać się z poczęciem w celu uzupełnienia składników mineralnych i witamin.

Pozdrawiam serdecznie!