Czy stres w ciąży może zaszkodzić moim dzieciom?

Witam serdecznie Zacznę od tego że jestem w 24 tygodniu ciąży bliźniaczej dzieci na te chwilę rozwijają się prawidłowo co jest nam wiadome po ostatnich badaniach prenatalnych. Mimo to leżę w łóżku cały czas bo miałam krwiaka który zagrażał ciąży teraz już się wchłonął ale nadal mam nakaz leżenia . Moje pytanie dotyczy jakby stresu w ciąży . Od kat jestem w ciąży stresują mnie innni ludzie nawet a może najbardziej z rodziny .wręcz odczuwam lekkie ataki paniki kiedy mam mieć odwiedziny trwa to dosłownie 5 minut ale czuję że się poce że wali mi serce robię się czerwona na buzi po czym to przechodzi a ja mogę normalnie spędzić czas z tym kto przyszedł i nie mam już żadnego stresu ... Nie rozumiem skąd to się wzięło wcześniej tego nie miałam .najgorsze jest to że teraz co tydzień ktoś do mnie przyjeżdża odwiedza mnie i co tydzień czuje takie chwilowe napięcie . Proszę mi powiedzieć czy takie sytuacje mogą zaszkodzić moim dzieciom ?? Ogólnie jestem nerwowa ale w ciąży to się stało moja fobia bo zawsze po tem mam nerwy czy nie zaszkodziło to dzieciom i koło się zamyka . Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

Witam Panią,
Ciąża zawsze jest dla kobiety okresem
trudnym psychicznie i emocjonalnie.
W czasie ciąży, z powodu zmian hormonalnych zachodzących
w Pani organizmie, może Pani dużo intensywniej odczuwać
takie objawy jak: zmęczenie, negatywne myśli, poczucie
zagrożenia, poczucie niepokoju, napięcia, stresu czy lęków.
To wszystko może mieć niekorzystny wpływ na Pani
zdrowie i samopoczucie, a także na zdrowie płodu.
Jeżeli Pani złe samopoczucie nie mija, a nawet się pogłębia,
jeżeli często doświadcza Pani zdenerwowania i towarzyszy
Pani poczucie lęku i niepokoju, to powinna Pani
skonsultować problem z psychologiem, gdyż objawy te mogą
sugerować rozwijające się zaburzenia lękowe, a ciąża może
sprzyjać rozwojowi zaburzeń nerwicowych.
Jeżeli tego Pani nie wyleczy, to po porodzie
będzie Pani miała trudności w sprawowaniu
właściwej opieki nad dziećmi, a Pani lęki
będą przenosić się na dzieci.
Zachęcam Panią do skonsultowania problemu z psychologiem
i do spotkań terapeutycznych, podczas których odzyska
Pani spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl