Czy tabletki antykoncepcyjne mogą wpłynąć na podwyższenie się ciśnienia?

Witam, Czy tabletki antykoncepcyjne mogą wpłynąć na podwyższenie się ciśnienia? Dzisiaj i wczoraj mierzylam sobie ciśnienie i mialam wysokie. Cale zycie mialam dobre cisnienie, wręcz książkowe a tu nagle takie cos. Bardzo proszę o informację czy tabletki antykoncepcyjne mogą na to wpływać i jesli tak to dlaczego ginekolodzy nie mierzą pacjentką ciśnienia?

Lek. Paweł Szadkowski

Tabletki antykoncepcyjny mogą u niektórych kobiet wpływać na ciśnienie tętnicze, zarówno zwiększać je, jak i zmniejszać. Jest to rzadkie i zazwyczaj mało istotne działanie niepożądane. Może należy też szukać innej przyczyny nadciśnienia. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak wysokie jest to ciśnienie, kiedy się pojawia. Proszę pomierzyć ciśnienie przez parę dnia, w spoczynku, po 10 min spokojnym siedzeniu.