Czy tak powinno wyglądać prawidłowe żywienie?

Witam, jestem w trakcie wychodzenia z anoreksji. Obecnie stosuję dietę przepisaną mi przez dietetyka, mam natomiast jeden problem, a mianowicie wielkość porcji. Stosuję się do zaleceń dietetyka, jednak te porcje są często dla mnie po prostu za duże i po posiłkach boli mnie brzuch. Czy tak powinno to wyglądać? Dodam, że porównując je do porcji zjadanych przez bliskich, moje wydają się ogromne. Co robić w takiej sytuacji? Przejadać się? Boję się, że jak teraz przyzwyczaję organizm to tak dużych porcji to po wyjściu z choroby i powrocie do normalnej wagi będę cały czas się przejadać.
KOBIETA, 23 LAT 4 miesiące temu

Dzień dobry, zakładam, że dietetyk prawidłowo zbilansował dietę pod względem składników pokarmowych. Biorąc natomiast pod uwagę wielkość porcji i problem ze zjadaniem ich w całości, to zaleciłabym podzielenie proporcjonalnie (ilość mięsa, kaszy, owoców, warzyw itp.) z całodniowej diety na 6 posiłków jeśli obecnie jest 5 posiłków. Jeśli nadal porcje będą za duże, proszę zmniejszyć proporcjonalnie ilość pokarmów w każdej porcji. Wyznacznikiem ilości produktów będzie uczucie wyraźnego nasycenia po zjedzeniu posiłku, ale bez doprowadzania do bólu brzucha z przejedzenia. Zachęcam do skorzystania z dłuższej opieki dietetycznej u dietetyka umożliwiającej konsultacje dietetyczne również pomiędzy wizytami i na bieżąco dopasowywanie diety do aktualnych potrzeb pokarmowych. Potrzeby pokarmowe są zmienne. Nie można poprzestać na jednym poziomie kaloryczności. Dlatego wykupienie diety bez konsultacji i opieki dietetyka jest niewystarczające. W Pani przypadku wychodzenie z anoreksji powinno być rozpoczęte na niższym poziomie stopniowo zwiększanym w miarę przyzwyczajania się organizmu do przyjmowania większych porcji jedzenia. Następnie po uzyskaniu unormowanej masy ciała, ilość jedzenia powinna być ograniczana w taki sposób, aby utrzymać stabilną masę ciała. Jeśli byłaby Pani zainteresowana moimi usługami online, zachęcam do kontaktu telefonicznego podanego powyżej lub odwiedzenie mojej strony internetowej, na której podaję dane do kontaktu oraz szczegóły dotyczące usługi (zdrowadieta.szczecin.pl)