Czy taka osoba jest narażona na efekt jojo?

Witam, mam pytanie odnośnie odchudzania. Załóżmy, że ktoś na własną rękę chudnie 20-30 kg, potem pilnuje, żeby nie wpaść w efekt jojo. I tu moje pytanie przez jaki czas taka osoba narażona jest na efekt jojo? Czy to jest jakiś okres powiedzmy rok, czy do końca życia już trzeba uważać? Bo z tego co wyczytałem komórki tłuszczowe nie znikają, a jedynie wysychają i w każdej chwili mogą się odnowić czy jest to prawda ? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry,
Zadał Pan bardzo dobre pytanie. Istnieją różne teorie na ten temat. Mówi się, że okres stabilizacji po diecie powinien trwać tyle samo, ile sama dieta. W trakcie zwiększamy stopniowo ilość spożywanych kalorii. Jeśli okres ten przejdziemy, to można uznać, że efekt jo-jo nie nastąpi. Inna teoria mówi, że odchudzanie jest skuteczne, jeśli masa ciała utrzyma się przez dwa lata. Jak jednak pokazuje praktyka, osoby, które mają problemy z wagą i tendencje do jej wzrostu narażone są na ponowne tycie już do końca życia.Trudno mówić tu, że wzrost masy ciała po np. 10 latach od diety będzie efektem jo-jo, jednak wydaje mi się, że w praktyce nazewnictwo tej sytuacji jest mniej istotne, a liczy się fakt, że na nadmierne przytycie jesteśmy faktycznie narażeni. Warto więc zwracać już zawsze uwagę na to, co jemy, zbudować sobie zdrowe nawyki w w nich funkcjonować do końca życia.
Pozdrawiam,
Joanna Penza
http://madame.fit/

Na efekt jojo jest Pan narażony przez całe życie. Osoby po odchudzaniu muszą się pilnować przez całe życie, bo błędy żywieniowe bardzo szybko skutkują wypełnieniem pustych komórek tłuszczowych. Pozdrawiam