Czy taki wynik u 14-latki jest niepokojący?

Dzień dobry. Przez ostatnie kilka miesięcy moja 14 letnia córka co około 2 tyg chorowała. Między innymi covid , przeziębienie itp. Stwierdziłam że zrobię córce badania krwi . Proszę powiedzieć mi vzy jeśli wyszło że córka ma 0.40 niedojrzałych granulocytów oraz 44.2 Hematokrytu to źle? Wynik tsh to 2.107, a jak robilysmy w styczniu miała 2.600 Mam się czym obawiać ? Czy isc z córką do lekarza

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi córce. To bardzo ważna profilaktyka w kierunku wieku chorób, a także ogólna ocena funkcjonowania organizmu.

Wyniki krwi po różnego rodzaju infekcjach, w tym po chorobie Covid-19, bardzo często mają zawyżone lub zaniżone parametry. Badania profilaktyczne najlepiej wykonywać po około 2-3 tygodniach od całkowitego wyzdrowienia.

Biorąc pod uwagę przedstawione przez Panią wyniki badań, można by stwierdzić, że nie ma znacznych odchyleń od norm w danych czynnikach. Jedynie wartość niedojrzałych granulocytów uległa powiększeniu, gdyż powinna wahać się w przedziale między: 0,00, a 0,05%.

Wzrost niedojrzałych granulocytów może oznaczać zwiększoną produkcję i uwalnianie ze szpiku do krwi krwinek białych przed ich całkowitą dojrzałością.

Stan taki występuje bardzo często w trakcie oraz po przebytym stanie zapalnym infekcji zarówno bakteryjnej, jak i wirusowej.

Wartość TSH również może ulegać zmianie pod wpływem wielu czynników, między innymi przebytych chorób, przyjmowanych leków, a także, czy krew pobierana jest na czczo.

Z racji odległości, trudno jest ocenić aktualny stan zdrowia Pani dziecka. Zalecamy, zatem wizytę u lekarza pediatry, który po badaniu przedmiotowym dokładnie oceni wyniki badań i zdecyduje o dalszej diagnostyce.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://zdrowie.parenting.pl/morfologia

https://portal.abczdrowie.pl/badania-profilaktyczne-ktore-nalezy-wykonywac-regularnie

https://portal.abczdrowie.pl/niedojrzale-granulocyty-ig-charakterystyka-rozmaz-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.