Czy takie zalecenia dotyczą również maści?

Dzień dobry, jestem po szczepieniu na wściekliznę (verorab)po kontakcie ze szczepionką dla lisów. Dziś była ostatnia dawka. Przeczytałam także dzisiaj w ulotce, że nie powinno się przyjmować kortykosteroidów. A kilka razy w ciągu dwóch tygodni posmarowalam egzemę na dłoni maścią triderm i bedicort g (2cm x1,5cm). Teraz nie wiem czy to też ma znaczenie czy tylko sterydy ustnie przyjmowane. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

wydaje się że, lekarze prawdopodobnie zastosowali właściwe postępowanie. Taka profilaktyka nie powinna spowodować u Pani żadnych skutków ubocznych, a spokój i pewność o swoje zdrowie w tym wypadku jest najcenniejsze.

Producent szczepionki wspomniał o nie przyjmowaniu sterydów. Jednak zastosowanie przez Panią tak niewielkich ilości preparatów działających miejscowo na skórę nie powinno mieć większego znaczenia, ani stanowić zagrożenie w takiej sytuacji.

Jednakże dla Pani spokoju i wyjaśnienia sytuacji, zalecamy skonsultować się z lekarzem internistą lub specjalistą od chorób zakaźnych. Lekarz powinien rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące zastosowania miejscowych sterydów w trakcie przyjmowania danej szczepionki.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-wscieklizne

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.