Czy to mogą być hemoroidy u 30-latka?

Witam. Mam 30 lat, moim problemem jest kształt stolca, jednego dnia jest "podręcznikowy" natomiast innego jest szeroki ale płaski, kolor i konsystencja prawidlowa, krew również nie występuje. Pod palcem wyczułem że mam tak jakby guzek na odbcie, czy to może być hemoroid i czy może on wpływać na ten kształt stolca ? Dodam jeszcze że jestem kierowca i większość dnia spędzam siedząc. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

obecność guzka przy odbycie może wskazywać na hemoroidy, zwłaszcza jeśli prowadzi Pan siedzący tryb życia. Objawiają się one krwawieniem podczas wypróżniania, bólem lub pieczeniem odbytu, uczuciem niepełnego wypróżnienia oraz swędzeniem tych okolic. Więcej na ten temat w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy.

Hemoroidy nazywane również guzkami krwawniczymi oraz żylakami odbytu mogą powodować zmiany w wyglądzie kału, ale najczęściej jest to ołówkowaty kształt stolca, a nie kształt wymieniony przez Pana.

Proszę się jednak tym nie sugerować i udać się do lekarza specjalizującego się w tym schorzeniu, a jest nim proktolog. Specjalista już na pierwszej wizycie będzie mógł powiedzieć coś więcej na ten temat.

Podobne pytanie pojawiło się pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-powoduje-problemy-ze-stolcem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.