Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 3 6 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy odchudzanie nie zaszkodzi mojemu zdrowiu?

Mam 15 lat, 173 cm wzrostu i ważę 63 kilo... niestety. Znajomi i rodzice mówią mi, że jestem szczupła i nie powinnam się odchudzać. No ale moja sylwetka nie podoba mi się, szczególnie uda. Od kilku dni zaczęłam bardzo mało jeść. Na śniadanie zjadam zazwyczaj 2 kanapki, a potem do około godziny 18 nie jem nic, czasami tylko może z 2 wafle ryżowe. O godzinie 18 lub też wcześniej zjem obiad, byleby nie za duży. Czy to mi nie zaszkodzi? Moja wymarzona waga to 58-59 kg, obliczając BMI byłaby ona prawidłowa do mojego wzrostu. Pozdrawiam.

KOBIETA, 15 LAT ponad rok temu

Czy dieta cud istnieje?

Wiele osób, które chciałyby schudnąć, liczą, że w końcu trafią na cudowną dietę. Chcą zrzucić zbędne kilogramy bez zbędnego wysiłku. Czy to możliwe? Obejrzyj film i sprawdź.

Witam serdecznie,

Twoi bliscy mają rację - Twoja masa ciała jest idealna w stosunku do wzrostu i nie ma potrzeby, abyś traciła dodatkowe kilogramy.
Twoja obecna dieta jest zbyt restrykcyjna i faktycznie może to odbić się niekorzystnie na  zdrowiu. W Twoim wieku konieczne jest dla prawidłowego wzrostu, aktywności fizycznej, umysłowej oraz wyglądu (np. stanu skóry, paznokci, włosów) dostarczanie odpowiednich składników odżywczych. Zbyt szybka utrata kilogramów powoduje rozregulowanie ośrodków głodu i sytości i może być przyczyną dalszych groźnych zaburzeń, takich jak anoreksja lub bulimia.

Twoja wymarzona waga tak naprawdę oznaczałaby wynik na dolnej granicy normy, więc nie byłaby idealna.

Weź również pod uwagę, że postrzeganie dolnych partii ciała (brzuch, uda) jest trochę zniekształcone przez to, że patrzymy na nie z góry. Zastanów się, co chcesz osiągnąć utratą kilogramów, czy utrzymywanie tej ,,wymarzonej wagi" nie okaże się jednak zbyt trudne? Możesz dojść do etapu, w którym większość Twojego czasu i uwagi będzie skoncentrowana na przeliczaniu kalorii, ważeniu się, kontrolowaniu itp.

Na temat diety odpowiedniej dla Twojego wieku możesz przeczytać w portalu AbcDieta:

http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka.

Polecam Ci regularny wysiłek fizyczny i sport, który może dostarczyć Ci wiele satysfakcji.

Z pozdrowieniami

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy