Czy to plamienie można traktować jak okres?

Witam. Ginekolog zapisał mi tabletki antykoncepcyjne Yasminelle, miałam je brać od 1 dnia miesiączki jednak wzięłam dużo wcześniej bo około 10 dni przed. Kilka dni temu ( tydzień po planowej miesiączce) dostałam krwawienia i bólu brzucha jak przy normalnym okresie mimo, iż tabletki dalej biorę. Czy to jest „ zaległy” okres? Czy plamienie i te bole ustąpią za jakiś czas?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeżeli kobieta dopiero co rozpoczyna przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, to dawkowanie powinna rozpocząć pierwszego dnia nowego cyklu miesiączkowego. W przypadku, gdy wzięła Pani tabletki wcześniej, bardzo możliwe, że występujące krwawienie jest po prostu zaległą miesiączką.

Ból brzucha może wskazywać na typowe objawy PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Oprócz tego mogą się pojawić bóle głowy, wahania nastroju, czy rozdrażnienie.

W razie jakichkolwiek wątpliwości powinna się Pani udać do ginekologa, który przepisał tabletki antykoncepcyjne.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym antykoncepcji hormonalnej:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.