Czy tomografia wykryłaby raka?

Dzień dobry Mama trafiła do szpitala z powodu zapalenia uchyłków,które stoworzyły perforacje jelita i zrobiła się przetoka z ropniem. Usunęli uchyłki-czekamy na wyniki histpat. Tomografia komputerowa z kontrastem była robiona 2 razy niby wszystko ok. Chcą jeszcze zrobić kolonoskopie ale trzeba poczekac zeby zapalenie nie wrocilo. Czy tomografia wykryłaby jakby był rak ?
KOBIETA, 60 LAT 4 miesiące temu

Dobry wieczór.

Odpowiadając na Pani pytanie, oczywiście, że tak. Badanie tomografem komputerowym służy do wykrywania pierwotnych i wtórnych zmian nowotworowych. Metoda zwykle nieodzowna dla w ustalenia rozpoznania i np. wskazania miejsca pobrania materiału biopsyjnego. Badanie tomografem komputerowym służy do oceny stopnia zaawansowania choroby nowotworowej.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Specjalista medycyny naturalnej

Naturoterapeuta

Dietetyk