Czy w tym przypadku psychoterapia może być pomocna?

Kobieta 35 lat. Leczę się na schizofrenię(tylko farmakoterapia) Moje objawy to w większości objawy negatywne:blady afekt, wycofanie społeczne, zamknięcie w sobie, lęki, nnapięcia. Chciałabym się dowiedzieć coś o przetrwałych objawach negatywnych tej choroby.Czy można stosować w ich leczeniu oprócz farmakoterapii psychoterapię?Czy może one są oporne na leczenie? czy osoba chorująca na nie nie będzie już mogła tak funkcjonować jak przed chorobą, czy jeśli odizolowała się i wycofała z życia nie będzie już w stanie wrócić do społeczeństwa i nie uda jej się nawiązać kontaktu z drugim człowiekiem?

Szanowna Pani,

W leczeniu schizofrenii z powodzeniem stosuje się poza farmakoterapią - psychoterapię. Psychoterapią o potwierdzonej skuteczności w tym wypadku jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Zachęcam do poszukania psychoterapeuty w tym nurcie.

Pozdrawiam

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry,

Dziękuję za to pytanie.

Ogólnie rzecz ujmując stosowanie różnych metod leczenia, czyli łączenie farmakoterapii z psychoterapią, psychoedukacją oraz z terapią rodzin, przynosi najlepsze efekty w odniesieniu do poprawy stanu zdrowia na wielu płaszczyznach.

Często nawet po ustąpieniu ostrych objawów schizofrenii należy kontynuować oddziaływania terapeutyczne, tak długo, ile potrzeba na uzyskanie w miarę trwałej poprawy funkcjonowania. Chodzi o to, by np. osoba mogła wrócić do swojej roli społecznej, z której wytrąciła ją choroba. Rokowanie schizofrenii zależy w dużej mierze od rodzaju i intensywności terapeutycznych oddziaływań.

Natomiast dobremu jej rokowaniu sprzyja: właściwe leczenie farmakologiczne, współpraca osoby chorej, wsparcie w rodzinie i w otoczeniu, dobre funkcjonowanie przedchorobowe i wykluczenie obecności substancji psychoaktywnych.

Tak też warto w przypadku schizofrenii działać kompleksowo. Jak najbardziej jest możliwy powrót do społeczeństwa i nawiązywania kontaktów.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

Anna Byczko