Czy warto zdecydować się na psychoterapię?

Witam. Od 4 miesięcy zmagam się z dziwnymi objawami. Kiedy mam za dużo czasu i myślę, to mam dziwne stany napięciowe. Np. przyprawiło mnie o zawrót głowy pomyślnie o wielkości kosmosu. Potem zesztywniała mi skóra głowy i zaparłem się nogami jak bym miał zaraz 'spaść' z ziemi. Mam bardzo bogatą wyobraźnię. Potem przyszły wakacje, a jako, że jestem z natury myślicielem myślałem o różnych sprawach i napadły mnie takie dziwne objawy jak... drętwienie skóry głowy, pocące ręce, uczucie, że wpadnę w panikę. Miałem bardzo stresujący okres ostatnio i zastanawiam się czy te objawy to coś poważnego. Gdy jestem w pracy to czuję znikąd taki ucisk. Jak by ciśnienie wgniatało mnie w ziemię, plecy, głowa, stopy mam ściśnięte. Do tego dochodzi wyobraźnia, strach, że coś się dzieje ze mną. Potem to puszcza i funkcjonuje normalnie. Nie mam poczucia ciągłego zagrożenia, ale są momenty w których jestem normalnie cały zaciśnięty. Objawy znikają. Na początku nie mogłem jeść, usiedzieć w miejscu. Chciałem uciec przed czymś, ale nie wiedziałem czym. Teraz jest dobrze. Jak mogę sobie pomóc? Myślę, że psychoterapia jeszcze nie. Brałem Mozarin.

Dzień dobry,
Ja z kolei myślę,że psychoterapia jak najbardziej "już tak". Dlaczego? Pana objawy pojawiają się i znikają, ale nie ma Pan nad nimi kontroli i, jak rozumiem, mają one wymierny wpływ na Pana komfort psychiczny, samopoczucie, a nawet koncentrację czy wydajnosć pracy. To, co Pan opisuje nosi znamiona zaburzeń lękowych, które należą do spektrum nerwic. Nerwice natomiast mają to do siebie, ze nieleczone raczej nie ustępują, a narastają. Warto więć przyjrzeć się temu skąd w ogóle pojawiły się u Pana te problemy i - co najważniejsze - zająć się niwelowaniem tych trudności, które (jak podkreślam) mają wpływ na Pana życie codzienne. Jeśli chodzi o zaburzenia lękowe, to szczególnie polecam terapię poznawczo-behawioralną, bo ta przynosi dobre efekty w dość krótkim czasie. Dodatkowo z pewnością dobrze byłoby ułożyć Pana myśli, skoro prowadzą one do somatycznych symptomów napięcia, drętwienia i niepokoju. W tym również dobry psycholog poznawczo-behawioralny może Panu pomóc.
Reasumując - szczerze polecam podjecie spotkań już. Nie czekać, nie zwlekać. Bo "zostawione na później" lęki mogą tak Pana ni z tego ni z owego napadać. A można sobie z tym szybko poradzić. Pozdrawiam i trzymam kciuki.