Czy zabezpieczenie istnieje od 1. tabletki antykoncepcyjnej?

Witam. Od 9 dni stosuję tabletki antykoncepcyjne. Mój ginekolog nie powiedział mi od którego dnia przyjmowania ich jestem zabezpieczona. Chciałam się do niego wybrać ale jest na urlopie. Dlatego postanowiłam dowiedzieć się czegoś tutaj. Czy jestem zabezpieczona od pierwszej tabletki? Czy może po tygodniu ich brania? Od znajomych słyszałam różne opinie. Nie wiem co o tym wszystkim myśleć. A już po 4 tabletce uprawiałam seks. Pierwszą tabletkę wzięłam w pierwszym dniu cyklu. Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Różne opinie biorą się stąd, że wszystko zależy od daty rozpoczęcia brania tabletek. Jeżeli rozpoczęła Pani tak jak zaleca producent, czyli w pierwszy dzień miesiączki, to jest Pani zabezpieczona od razu, gdyż sztuczne hormony nie dopuszczą do owulacji w danym cyklu. Jeżeli natomiast rozpoczęła Pani zażywanie antykoncepcji w inny dzień, to istnieje ryzyko, że do owulacji może dojść w czasie pierwszych siedmiu dni suplementowania hormonów. Dlatego zaleca się dodatkowe zabezpieczenie przez pierwszy tydzień brania tabletek, w sytuacji gdy opakowanie zostało rozpoczęte w nietypowym terminie lub gdy pominięte zostały tabletki i istnieje ryzyko owulacji.

Pozdrawiam serdecznie!