Czy zarażenie wścieklizną jest e tym przypadku prawdopodobne?

Dzień dobry, W niedzielę (5 dni temu) ugryzł mnie pies w tył uda , był z właścicielem. Materiał nie został rozerwany, w miejscu ugryzienia powstał ogromny siniak. Nie doszło do tego aby lała się krew, nie mam zadrapań, nie widzę przerwania ciągłości skóry. W miescu siniaka widzę coś w rodzaju wybroczyn (ciemniejsze sine kropki w miejscach gdzie wyrastałby włosek) po 2 dniach (we wtorek) udało mi się odnaleźć własciciela, przyznał się ze to był on i jego pies, pokazał książeczkę, pies był szczepiony w grudniu. Ja posiadam aktualne szczepienie na tężec, czy powinnam się niepokoić zarażeniem wirusa wścieklizny ? próbowałam pójść do lekarza jednak została mi udzielona jedynie teleporada aby się nie bać

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ryzyko zakażenia wirusem wścieklizny następuje, jeśli doszło do kontaktu zarażonego zwierzęcia z uszkodzonym naskórkiem bądź błoną śluzową. W Pańskim przypadku została zachowana ciągłość skóry, co oznacza, iż naskórek nie został uszkodzony, więc nie ma możliwości zakażenia wścieklizną w opisanej sytuacji.

Proszę więc zaufać specjaliście, który udzielał teleporady. Nie ma Pani powodów do niepokoju, zwłaszcza, że pies miał aktualne szczepienia oraz Pani była szczepiona przeciw tężcowi. W takiej sytuacji nie ma konieczności wdrażania dodatkowych procedur.

Odpowiedzi na podobne pytania znaleźć można pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zakazenia-wscieklizna-po-ugryzieniu-przez-psa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-tym-ugryzieniu-moglo-dojsc-do-zarazenia-wscieklizna, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-powinnam-sie-zaszczepic-w-takiej-sytuacji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.