Czy zarażenie wścieklizną w takim przypadku jest możliwe?

Witam, mój pies (domowy) wczoraj podczas zabawy uderzył mnie tylną łapką w okolice nosa i ust. Boję się, że mógł chodzić gdzieś, gdzie była ślina chorego zwierzęcia na wscieklzinę (jednakze pies chodzi na smyczy caly czas). Czy w takim przypadku zarazaenie sie jest w ogole mozliwe?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ryzyko zarażenia wścieklizną w opisanej przez Pana sytuacji jest praktycznie niemożliwe.

Przede wszystkim – jak sam Pan wspomina, Pański pies jest zwierzęciem domowym. Ponadto prowadza go Pan cały czas na smyczy, więc ma kontrolę, jeśli chodzi o miejsce przebywania psa. Poza tym pies jest zdrowy, a Pan nie miał żadnych ranek, przez które potencjalny wirus wścieklizny mógłby przeniknąć.

Do zarażenia wścieklizną dochodzi na skutek kontaktu chorej śliny z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi człowieka. Dzieje się tak najczęściej poprzez ugryzienie bądź poślinienie takich miejsc. Poza tym proszę pamiętać, że wirus nie przeżyje zbyt długo w środowisku zewnętrznym.

Nasi eksperci odpowiadali już na podobne pytania. Znajdzie je Pan poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-ryzyko-zarazenia-wscieklizna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-taka-mozliwosc-zarazenia-wscieklizna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-takiej-sytuacji-istnieje-ryzyko-zarazenia-wscieklizna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.