Czym są spowodowane nocne przebudzenia z nadmiernie przyspieszoną akcją serca?

29 lat, mężczyzna - występują nagłe nocne przebudzenia z nadmiernie przyspieszoną akcją serca, dusznością - po około 5 minutach wszystko mija, następnie synowi robi się bardzo zimno. Potem wszystko wraca do normy. Bardzo proszę o wyjaśnienie, jaka jest przyczyna? Łączę wyrazy szacunku.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisywane objawy mogą wskazywać na zaburzenia snu pod postacią lęków nocnych. Zaburzenie to występuje u ok. 1% ludzi dorosłych. Gdyby podzielić czas snu na 3 części, to epizod pojawia się zazwyczaj w pierwszej części snu i trwa 1-10 minut. Występują wówczas objawy pobudzenia i lęku. Reakcją fizjologiczną organizmu jest przyspieszenie czynności serca i oddechu. Sama treść przerażającego snu jest pokryta niepamięcią.

Zaburzenia snu mogą nasilać się w sytuacji obciążenia stresem, przy nieregularnym rytmie snu, ,,zarywaniu" nocy, używaniu alkoholu, nikotyny. Leczenie polega na odpowiedniej higienie snu i doraźnym stosowaniu leków pogłębiających sen. Wskazana jest wówczas konsultacja u lekarza psychiatry oraz w Poradni Zaburzeń Snu.

W opisywanej sytuacji wskazana jest również diagnostyka internistyczna w celu wykluczenia ewentualnej choroby serca (np. zaburzeń rytmu). Podstawowe badania w tym zakresie (np. EKG, poziom elektrolitów) może zlecić lekarz rodzinny.

Serdecznie pozdrawiam