Epilepsja czy lęki nocne?

Mój syn ma 15 lat, choruje na astmę oskrzelową, od szóstego roku życia przez kolejne 5 lat był leczony w kierunku padaczki ogniskowej, przyjmował leki przeciwpadaczkowe. Objawy, jakie u niego występowały, można opisać w ten sposób, że budził się z krzykiem po około godzinie/półtora po zaśnięciu, był zimny, a jednocześnie spocony, cały dygotał, biegał po mieszkaniu, zaglądał przez okno, jakby czegoś lub kogoś szukał. Miał wizje, za każdym razem bardzo podobne (przedmioty zmniejszały się, przemieszczały). Po około 10 minutach wyciszał się, korzystał z toalety, pił i zasypiał. Na drugi dzień bardzo mało pamiętał. Kilkakrotnie wystąpił u niego incydent w dzień, w czasie kiedy nie spał, i wyglądał podobnie jak w nocy. To pozwoliło lekarzom na taką diagnozę. Po 5 latach leczenia nastąpił zwrot i odsunięto diagnozę epilepsji, a po konsultacjach z psychologiem i psychiatrą stwierdzono, że to lęki nocne. Syn ma teraz 15 lat, to wszystko trwa już bardzo długo, jest bardzo wrażliwy, pamięta wszystko, co się z nim dzieje podczas takiego "napadu", bardzo się to na nim odbija. Boi się zasypiać, czasami prosi, aby z nim spać. Nie jest objęty leczeniem farmakologicznym, czasami podaję mu jakieś ziołowe preparaty na uspokojenie. Korzystamy w tej chwili z porad psychologa, ale nie wiemy, jak jeszcze możemy mu pomóc. Bardzo proszę o poradę i opinię.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

postawienie diagnozy jest możliwe wyłącznie po zebraniu dokładnego wywiadu chorobowego, osobistego badania lekarskiego oraz badań dodatkowych.
W tej sytuacji konieczna jest ponowna konsultacja syna u psychiatry dziecięcego oraz u neurologa.

Dla lęków nocnych typowe są objawy pobudzenia: spocona skóra, przyspieszony oddech, rozszerzenie źrenic, osoba doznająca lęków nocnych może zachowywać się dość gwałtownie, krzyczeć, cały epizod trwa kilka minut i pojawia się w pierwszej z trzech części snu.
Lęki nocne występują u wielu dzieci i wraz z dojrzewaniem mózgu i wzorca snu ustępują samoistnie.
Przedstawiony przez Panią opis jest więc dość typowy dla lęków nocnych.

Incydenty dziwnego zachowania w ciągu dnia - nie pisze Pani jednak, jaki miały one dokładnie charakter - mogły być z kolei objawem epilepsji.
Te dwa rozpoznania nie muszą się wykluczać.
Padaczka powoduje z reguły charakterystyczne zmiany w zapisie EEG, nie wiem jednak, czy syn miał wykonywane to badanie.

Nie pisze Pani, na czym dokładnie polegają aktualne objawy. Mogło być np. tak, że klika lat temu występowały lęki nocne, a obecnie są to np. koszmarne sny. Treść koszmarów pamięta się, w przeciwieństwie do lęków nocnych, których przebieg jest pokryty niepamięcią.

Syn powinien mieć przede wszystkim wykonane badanie EEG, które pozwoli w dużej mierze zróżnicować lęki nocne i epilepsję. Możecie Państwo również skorzystać z konsultacji w poradni leczenia zaburzeń snu.

Z pozdrowieniami