Depresja i myśli samobójcze u 21-latki

mam 21 lat. mam depresje i coraz częściej mysle o samobójstwie chociaż się boje to czasami jest silniejsze ode mnie.. kilka razy zapisałam sie na wizytę do psychiatry i nie poszlam bo się balam bo nie chciałam brac lekow bo się balam.. od kilku lat boje się wychodzić z domu rozmawiać z ludzmi. chorowałam po porodzie na kilka chorob. mam zal sama do siebie ze inaczej miało wygladac moje zycie ze już za pozno bo czas szybko leci i nie zdaze nic naprawić. chce z tego wyjść. Jak mam sobie poradzić?

Dzień dobry,

Pomimo Pani lęku przed taką wizytą, namawiam na wizytę u lekarza psychiatry /np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego/, z którym również może Pani porozmawiać o obawach dotyczących farmakoterapii. Poza leczeniem farmakologicznym, lekarz również (w ramach NFZ) może skierować Panią na psychoterapię. Natomiast zawsze w sytuacji zagrożenia życia - może Pani zadzwonić na pogotowie lub pojechać bezpośrednio do szpitala psychiatrycznego.

Dzień dobry!

To dobrze, że podejmowała Pani próby podjęcia leczenia, bo to jest właśnie właściwa droga. Powinna Pani zdecydować się na wizytę u lekarza psychiatry i podjęcie leczenia. Leki psychiatryczne są stosowane przez bardzo dużą grupę pacjentów, którzy jednocześnie pracują, uczą się, prowadzą życie rodzinne itp. Jest możliwe takie dobranie leku, aby nie powodował on skutków ubocznych, nie dawał niechcianych nieprzyjemnych objawów i nie uzależniał. Leczenie może być bardzo skuteczny.

Obok opieki lekarza psychiatry i leczenia farmakologicznego, drugim bardzo ważnym elementem wychodzenia z depresji jest psychoterapia. Proszę zgłosić się do psychologa w swojej okolicy.

Pozdrawiam!